بابا نوابغ

ایرانی اختراعش را به شرکت سونی اریکسون فروخت.

بنوشته روزنامه "دنیای اقتصاد" در ایران شرکت معظم سونی اریکسون در سوئد در حال مذاکره با یک جوان 27 ساله مقیم ایران جهت خرید اختراعی از اوست که بنام وی نیز به ثبت رسیده است. "رامین علیپور" که اهل آبادان است دارای 9 قلم اختراع قبلی نیز هست اما اختراعی که شرکت سونی اریکسون در حال مذاکره جهت خرید آن به مبلغ 50 میلیون کرون (مبلغی حدود 5 و نیم میلیارد تومان) با این جوان ایرانی است اختراع انقلابی یک "شارژر بی سیم موبایل" است.
در حال حاضر شارژرهایی که در بازار موجود هستند برای شارژ احتیاج به سیم دارند تا از طریق آن به پشت موبایل وصل شوند. اما در دستگاه اختراعی این جوان ایرانی, شارژر مادر یک دستگاه به حجم 4 در 3 در 9 سانتی متر است که برق را گرفته و آن را تبدیل به امواج میکند و به کمک گیرنده ای که در خود موبایل نصب میشود این امواج را دریافت و آن را تبدیل به برق میکند. امواجی که تا صد متری قابلیت تبدیل شدن به برق را دارد. یعنی هر موبایلی که در این فاصله قرار بگیرد و دارای دستگاه گیرنده باشد به صورت خودکار شارژ میشود.
این دستگاه گیرنده به گفته رامین به اندازه بند انگشت است که در پشت موبایل تعبیه میشود بدون اینکه شکل ظاهری موبایل را تغییر دهد و هر مدل موبایلی میتواند از آن استفاده کند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. حتی میتوان یک دستگاه شارژ مادر که به برق متصل میشود را در فروشگاهها و مراکز عمومی و یا ساختمانهای تجاری نصب نمود تا همه موبال هایی که در آن محدوده هستند شارژ گردند. هر تعداد موبایل که مجهز به دستگاه گیرنده "رامین" باشند, بدون هیچگونه محدویت از نظر تعداد که در شعاع 100 متری دستگاه شارژ مادر قرار بگیرند شارژ خواهند گردید
بنا به توضیحات کلی رامین...
دستگاه او برق 220 ولت را ابتدا به 3,6 ولت تبدیل و سپس بعد از عبور از یکسری فیلترهای خاص آن را تبدیل به امواج کرده و روی باند یک فرکانس خاص ارسال میکند.
به گفته رامین به روزنامه "دنیای اقتصاد" در ایران پس از ثبت اختراع خود توسط آشنایی مطمئن در سوئد با شرکت سونی اریکسون وارد مذاکره شده است و فعلا بر سر قیمت پایه 50 میلیون کرون ( بیش از 5 و نیم میلیارد تومان) با این شرکت تفاهمی حاصل نموده است. تولید هر واحد از اختراع رامین 20 تا 25 هزار تومان (حدود 170 تا 220 کرون) هزینه دارد و حتی در صورت تولید انبوه, هزینه آن برای هر واحد حتی به 10 الی 15 هزار تومان برآورد شده است. بعبارت دیگر, اختراعی انقلابی با هزینه تولیدی ارزان که میتواند برای کمپانی سونی اریکسون و سپس از طریق ارائه امتیاز آن به دیگر تولید کنندگان تلفن موبایل میلیاردها کرون سود حاصل کند.
کارشناسانی که استکهلمیان در این رابطه با آنان به صحبت نشسته اند میگویند با توجه به ویژگی این اختراع و امکانات انقلابی استفاده از آن در آینده, مبلغ 50 میلیون کرون رقم بالایی جهت خرید آن بشمار نمیرود. اما متاسفانه چون هیچ مرجعی در ایران جهت حمایت از اینگونه جوانان بهنگام مذاکرات حقوقی با کمپانیهای عظیم بین المللی وجود ندارد و آنان خود مجبورند یک تنه با غولهای بزرگ صنعتی به مذاکره ای نابرابر بنشینند اختراعات و ایده های آنان اغلب سریعا و با قیمتهایی بسیار پایین تر از ارزش واقعی آن از چنگشان خارج میشود.
مخترعین جوان ایرانی که اطلاعات صحیحی از قوانین ثبت بین المللی نیز ندارند در اکثر موراد حتی بدون دریافت پاداشی حاصل دسترنج و زحمت خود را از دست میدهند ودر حالیکه کمپانیهای بزرگ از نتیجه زحمات آنان استفاده های کلان میبرند آنان با امکانات ناچیز خود هرگز قادر به دفاع از حقوق خود در صحنه های بین المللی نمیگردند.
یکی دیگر از مشکلات در ایران این است که ثبت در آن بین المللی نیست و احترامی نیز به ثبت بین المللی در آن گذاشته نمیشود. اختراعاتی که در ایران به ثبت میرسد فقط 20 سال اعتبار داخلی داشته و برد بین المللی ندارد. کمپانیهای بین المللی حتی بخشهای عریض و طویلی دارند که تنها وظیفه آنان جستجوی اختراعات ثبت شده در کشورهای مانند ایران و دزدیدن ایده ها از آنان است.
خوشبختانه به گفته رامین به روزنامه دنیای اقتصاد او اختراع خود را با اعتبار بین المللی در خارج از ایران بثبت رسانده و هیچ کمپانی حدقل در وضعیت فعلی قادر به ربودن ایده او و نتیجه زحماتش نخواهد بود. و به همین دلیل کمپانی سونی اریکسون حاضر به پرداخت چنین مبلغ کلان جهت ثبت ایده این اختراع بنام خود شده است.

/ 3 نظر / 15 بازدید
بوستان عشق

سلام دوست عزیز خوبی؟ امید است که همیشه خوب باشی آبدیت کردم ازاین رو منتظرم امام علی(علیه السلام): هرگز خداوند درِ شکر را بر بنده ای نمی گشاید که درِزیادی روزی را بر او ببندد. و هرگز درِ دعا را بر بنده ای نمی گشاید که درِ اجابت را بر او ببندد. و هر گز درِ توبه را بر بنده ای نمی گشاید که درِآمرزش را بر او ببندد. بدرود.درود برایران وایرانی

پسرک فضول

سلام به قول چپل معروف برنامه رنگین کمان : ای آقا... بیکاری، خب که چی موبایل بسازیم که چی بشه، این مصادیق خیابانی دستشون بگیرن و هی از رفتارهای بهنجار بعضیها عکس بگیرن!! نه قربونت یواش یواش خود سیستم موبایل را هم جمع می کنیم تا کلا خیالمون راحت بشه. ارادتمند پسرک فضول

رضا خادم نمازخانه

بسيار از خواندن اين خبر مسرور شديم. گمان کنم اين آبادانی با بعضی از آبادانی های ديگه که اهل بقول خودشون لاف هستند خيلی توفير داره. خدا کمکش کنه که کمپانی های بزرگ سرش کلاه نزارند.